Základní rozdělení

Li-ion – Lithium-iontové tvoří převážnou většinu typů, které se montují do zhruba 85 procent elektrických kol.
Li-pol– Lithium-polymerový akumulátor je v některých směrech výhodnější, ale jeho nedostatkem jsou zvýšené požadavky na nabíjení.

elektrické kolo

Výkonnostní měřítka

Akumulátorové články do elektrokol využívají moderních nano-technologií a objev těchto revolučních vlastností vzácného prvku Lithia si nechal patentovat Čech, který žije dlouhodobě v USA. Zajímavé je, že od roku 2019 se budou s největší pravděpodobností vyrábět inovované typy elektrických článků právě v České republice, na severní Moravě.
V současné době se nejčastěji můžete setkat s výkonem baterie 500 Watthodin. U některých méně výkonných modelů se využívají články o výkonu 350 a 400 Whod. Na trh začínají pronikat i silnější zdroje o výkonu 750 Watthodin. Inovace vyráběné od roku 2019 by však měly údajně zajistit výkon až trojnásobný při stejné hmotnosti baterie https://www.ekobik.cz/229-baterie-na-kola .
Kapacita baterie ve Watthodinách má vliv na to, jak dlouho budete na jedno nabití schopni pohybu v terénu. Naopak síla elektromotoru udává jeho schopnost pomáhat jezdci při jízdě. Čím silnější krouticí moment motoru udávaný v Nm (Newtonmetrech), tím méně námahy budete vyvíjet při jízdě šlapáním do pedálů.

baterie

Cena baterie

Zatímco elektrokol se vyrábí několik stovek modelů, s akumulátory je to jiné. Samotných výrobců elektrických článků existuje jen několik a zde platí i rozdíl v kvalitě provedení. Kvalitní výrobky se mohou pohybovat v cenách kolem 15 tisíc korun, ty levnější přijdou zhruba na 5 tisíc Kč.
V zásadě lze zjednodušeně říci, že renomovaní výrobci elektrokol zpravidla volí do svých výrobků kvalitativně lepší akumulátory a vyhýbají se těm podezřele levným a neověřeným. Díky tomu také musíte počítat s přímou úměrou, kdy vyšší cena je zpravidla vždy měřítkem vyšší kvality. To se vztahuje i na elektronické vybavení kola a také na jeho konstrukční vlastnosti šasí a pohyblivých komponentů.